RhodeCode - en to ru translation catalogue (913 entries)

en:  and %s more
ru: и на %s больше

en: %(user)s commented on changeset at %(when)s
ru: %(user)s оставил комментарий к набору изменений %(when)s

en: %(user)s commented on pull request at %(when)s
ru: %(user)s оставил комментарий к pull request %(when)s

en: %(user)s mentioned you at %(when)s
ru: %(user)s упомянул вас %(when)s

en: %(user)s opened new pull request at %(when)s
ru: %(user)s открыл новый pull request %(when)s

en: %(user)s registered in RhodeCode at %(when)s
ru: %(user)s зарегистрировался в RhodeCode %(when)s

en: %(user)s sent message at %(when)s
ru: %(user)s отправил сообщение %(when)s

en: %(user)s wants you to review pull request #%(pr_id)s: %(pr_title)s
ru: %(user)s просит вас рассмотреть pull request #%(pr_id)s: %(pr_title)s

en: %d comment | %d comments
ru[0]: %d комментарий
ru[1]: %d комментариев
ru[2]: %d комментария

en: %d day | %d days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часов
ru[2]: %d часа

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минут
ru[2]: %d минуты

en: %d month | %d months
ru[0]: %d месяц
ru[1]: %d месяца
ru[2]: %d месяцев

en: %d reviewer | %d reviewers
ru[0]: %d рецензент
ru[1]: %d рецензента
ru[2]: %d рецензентов

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунды
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунды

en: %d year | %d years
ru[0]: %d год
ru[1]: %d лет
ru[2]: %d года

en: %s %s feed
ru: Лента новостей %s %s

en: %s ATOM feed
ru: ATOM лента репозитория %s

en: %s Bookmarks
ru: Закладки %s

en: %s Branches
ru: Ветки %s

en: %s Changelog
ru: Логи изменений %s

en: %s Changeset
ru: %s Изменения

en: %s Changesets
ru: %s Изменения

en: %s Compare
ru: %s Сравнить

en: %s File Diff
ru: Сравнение файла %s

en: %s Files
ru: %s Файлы

en: %s Files Add
ru: %s Файлов добавлено

en: %s Files Edit
ru: %s Файлов отредактировано

en: %s Followers
ru: %s Наблюдатели

en: %s Fork
ru: Форк %s

en: %s Forks
ru: Форки %s

en: %s Group Dashboard
ru: Панель группы %s

en: %s Pull Request #%s
ru: %s Запрос на внесение изменений #%s

en: %s Pull Requests
ru: %s Запросы на внесение изменений

en: %s RSS feed
ru: RSS лента репозитория %s

en: %s Summary
ru: %s общие сведения

en: %s Tags
ru: %s Меток

en: %s ago
ru: %s назад

en: %s and %s ago
ru: %s и %s назад

en: %s author | %s authors
ru[0]: %s автор
ru[1]: %s авторов
ru[2]: %s автора

en: %s commented on a %s changeset.
ru: прокомментирован %s в наборе изменений %s.

en: %s commented on pull request "%s"
ru: %s оставил комментарий к pull-request'у "%s"

en: %s committed on %s
ru: %s сделал изменения в %s

en: %s entry | %s entries
ru[0]: %s запись
ru[1]: %s записей
ru[2]: %s записи

en: %s file changed | %s files changed
ru[0]: %s файл изменён
ru[1]: %s файлов изменено
ru[2]: %s файла изменено

en: %s file changed with %s insertions and %s deletions | %s files changed with %s insertions and %s deletions
ru[0]: %s файл изменён: %s добавление, %s удаление
ru[1]: %s файла изменёно: %s добавления, %s удаления
ru[2]: %s файлов изменёно: %s добавлений, %s удалений

en: %s line context
ru: контекст строки %s

en: %s more
ru: на %s больше

en: %s opened a pull request for repository %s and wants you to review changes.
ru: %s открыл pull-request для репозитория %s и просит вас просмотреть изменения

en: %s repository is not mapped to db perhaps it was created or renamed from the filesystem please run the application again in order to rescan repositories
ru: Репозитарий %s не отображен в базе данных; возможно, он был создан или переименован из файловой системы. Пожалуйста, перезапустите приложение для сканирования репозитариев.

en: (%d inline) | (%d inline)
ru[0]: (%d в строке)
ru[1]: (%d в строках)
ru[2]: (%d в строках)

en: --REMOVE FORK--
ru: --УДАЛИТЬ ФОРК--

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 1 month
ru: 1 месяц

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: API key
ru: API ключ

en: ATOM feed
ru: ATOM лента

en: ATOM journal feed
ru: Лента журнала ATOM

en: ATOM public journal feed
ru: Общая лента журнала ATOM

en: Account
ru: Аккаунт

en: Action
ru: Действие

en: Active
ru: Активный

en: Add
ru: Добавить

en: Add all elements
ru: Добавить всё

en: Add another comment
ru: Добавить другой комментарий

en: Add another member
ru: Добавить другого участника

en: Add child group
ru: Добавить дочернюю группу

en: Add file
ru: Добавить файл

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Add new
ru: Добавить новый

en: Add new file
ru: Добавить файл

en: Add new repository group
ru: Добавить новую группу репозиториев

en: Add new user
ru: Добавить нового пользователя

en: Add new user group
ru: Добавить новую группу пользователей

en: Add or remove reviewer to this pull request.
ru: Добавить или удалить рецензента данного запроса на внесение изменений

en: Add or upload files directly via RhodeCode
ru: Добавить или загрузить файлы через RhodeCode

en: Add repository
ru: Добавить репозиторий

en: Add repository group
ru: Добавить группу репозиториев

en: Add reviewer to this pull request.
ru: Добавить рецензента в данный запрос на внесение изменений

en: Add to public journal
ru: Добавить в общедоступный журнал

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Add user group
ru: Добавить группу пользователей

en: Added
ru: Добавлено

en: Added email %s to user
ru: Пользователю добавлен E-mail %s

en: Added file via RhodeCode
ru: Файл добавлен с помощью RhodeCode

en: Added ip %s to user
ru: Пользователю добавлен ip %s

en: Added new hook
ru: Добавлен новый хук

en: Admin
ru: Администратор

en: Admin journal
ru: Журнал администратора

en: Advanced settings
ru: Дополнительные настройки

en: Advanced setup
ru: Расширенные настройки

en: Affected %s files
ru: Затрагивает %s файлов

en: Age
ru: Возраст

en: All
ru: Всё

en: All Branches
ru: Все ветки

en: All IP addresses are allowed
ru: Разрешены любые IP-адреса

en: All actions made on this repository will be accessible to everyone in public journal
ru: Все производимые с этим репозиторием действия будут доступны для всех из общедоступного журнала

en: All default permissions on each repository group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
ru: Выбранные значения прав будут установлены как значения по умолчанию для каждой группы репозиториев. Учтите, что ранее установленные значения прав по умолчанию для групп репозиториев будут сброшены.

en: All default permissions on each repository will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repositories will be lost
ru: Выбранные значения прав будут установлены как значения по умолчанию для каждого репозитория. Учтите, что ранее установленные значения прав по умолчанию для репозиториев будут сброшены.

en: All default permissions on each user group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
ru: Выбранные значения прав будут установлены как значения по умолчанию для каждой группы пользователей. Учтите, что ранее установленные значения прав по умолчанию для групп пользователей будут сброшены.

en: All public gists
ru: Все публичные записи

en: Allowed IP addresses
ru: Разрешенные IP-адреса

en: Allowed with automatic account activation
ru: Разрешено, с автоматической активацией учётной записи

en: Allowed with manual account activation
ru: Разрешено, с ручной активацией учётной записи

en: Allows storing additional customized fields per repository.
ru: Позволяет хранить дополнительные поля в репозиториях

en: An error occurred during cache invalidation
ru: Произошла ошибка при очистке кэша

en: An error occurred during creation of field
ru: Произошла ошибка при создании поля

en: An error occurred during deletion of %s
ru: Произошла ошибка во время удаления %s

en: An error occurred during deletion of repository stats
ru: Произошла ошибка при удалении статистики репозитория

en: An error occurred during deletion of user
ru: Произошла ошибка при удалении пользователя

en: An error occurred during deletion of user group
ru: Произошла ошибка при удалении группы пользователей

en: An error occurred during email saving
ru: Произошла ошибка при сохранении E-mail

en: An error occurred during ip saving
ru: Произошла ошибка при сохранении IP

en: An error occurred during permissions saving
ru: Произошла ошибка при сохранении привилегий

en: An error occurred during pull from remote location
ru: Произошла ошибка при получении данных из удалённого репозитория

en: An error occurred during removal of field
ru: Произошла ошибка при удалении поля

en: An error occurred during repository forking %s
ru: Произошла ошибка во время создания форка репозитория %s

en: An error occurred during revoking of permission
ru: Произошла ошибка при отзыве привелегии

en: An error occurred during setting this repository in public journal
ru: Произошла ошибка при установке репозитария в общедоступный журнал

en: An error occurred during this operation
ru: Произошла ошибка при выполнении операции

en: An error occurred during this search operation
ru: Произошла ошибка при выполнении этого поиска

en: An error occurred during unlocking
ru: Произошла ошибка во время разблокирования

en: Ancestor
ru: Предок

en: Anonymous access
ru: Анонимный доступ

en: Approved
ru: Одобрено

en: Attribute mappings
ru: Маппинги атрибутов

en: Author
ru: Автор

en: Automatic activation of external account
ru: Автоматическая активация внешней учетной записи

en: Available members
ru: Доступные участники

en: Binary file
ru: Двоичный файл

en: Binary file (%s)
ru: Бинарный файл (%s)

en: Bookmark %s
ru: Закладка %s

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Branch
ru: Ветка

en: Branch %s
ru: Ветка %s

en: Branches
ru: Ветки

en: Build from scratch
ru: Сборка с нуля

en: Built in hooks - read only
ru: Встроенные хуки - только для чтения

en: Cache
ru: Кэш

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cannot assign this group as parent
ru: Невозможно использовать эту группу как родителя

en: Cannot delete %s it still contains attached forks
ru: Невозможно удалить %s, он всё-ещё содержит форки

en: Cannot revoke permission for yourself as admin
ru: Администратор не может отозвать свои привелегии

en: Certificate Checks
ru: Проверки сертификатов

en: Change owner of this repository.
ru: Изменить владельца репозитория

en: Change status
ru: Изменить статус

en: Change your avatar at
ru: Измените аватарку через сайт

en: Changed
ru: Изменено

en: Changelog
ru: История изменений

en: Changes on %s repository
ru: Изменения в репозитарии %s

en: Changeset
ru: Изменения

en: Changeset flow
ru: Поток изменений

en: Changeset not found
ru: Набор изменений не найден

en: Changeset status
ru: Статут изменений

en: Changeset was too big and was cut off, use diff menu to display this diff
ru: Набор изменения оказался слишком большими и был урезан, используйте меню сравнения для показа результата сравнения

en: Changeset was too big and was cut off...
ru: Изменения оказались слишком большими и были вырезаны...

en: Changesets
ru: Набор изменений

en: Changing status on a changeset associated with a closed pull request is not allowed
ru: Изменение статуса в наборе изменений ассоциированных с закрытым запросом на внесение изменений не разрешён.

en: Check this to download archive with subrepos
ru: Отметьте для скачивания архива с дочерними репозиториями

en: Checkout source after making a clone
ru: Скачивать исходники после создания клона

en: Chosen group members
ru: Выбранные участники группы

en: Clear selection
ru: Очистить выбор

en: Click here to add new file
ru: Нажмите чтобы добавить новый файл

en: Click to open associated pull request #%s
ru: Нажмите для открытия ассоциированного запроса на внесение изменений #%s

en: Click to sort ascending
ru: По возрастанию

en: Click to sort descending
ru: По убыванию

en: Click to unlock. You must restart RhodeCode in order to make this setting take effect.
ru: Нажмите для разблокирования. Изменения вступят в силу после перезагрузки RhodeCode.

en: Clone from
ru: Клонировать из

en: Clone uri
ru: URI для клонирования

en: Clone url
ru: Ссылка для клонирования

en: Closed
ru: Закрыто

en: Closing with
ru: Закрытый с

en: Collapse diff
ru: Свернуть сравнение

en: Comment
ru: Комментировать

en: Comment and close
ru: Комментировать и закрыть

en: Comment on pull request #%s
ru: Комментарий в Pull запросе #%s

en: Comment preview
ru: Превью комментариев

en: Commenting on line {1}.
ru: Комментирование строки {1}.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments parsed using %s syntax with %s support.
ru: Парсинг комментариев выполнен с использованием синтаксиса %s с поддержкой %s.

en: Commit activity by day / author
ru: Активность изменений по дням/авторам

en: Commit changes
ru: Применить изменения

en: Commit message
ru: Сообщение commit'а

en: Commit messages
ru: Сообщения коммита

en: Compare
ru: Сравнить

en: Compare bookmarks
ru: Сравнить закладки

en: Compare branches
ru: Сравнить ветки

en: Compare fork
ru: Сравнить форк

en: Compare fork with %s
ru: Сравнить fork с %s

en: Compare fork with parent
ru: Сравнить fork с родительским репозиторием

en: Compare revisions
ru: Сравнить ревизии

en: Compare tags
ru: Сравнить метки

en: Compare view
ru: Сравнение

en: Confirm to delete this email: %s
ru: Подтвердите удаление E-mail: %s

en: Confirm to delete this field: %s
ru: Подтвердите удаление этого поля: %s

en: Confirm to delete this gist
ru: Подтвердите удаление записи

en: Confirm to delete this group: %s with %s repository | Confirm to delete this group: %s with %s repositories
ru[0]: Подтвердите удаление группы %s содержащей %s репозиториев.
ru[1]: Подтвердите удаление группы %s содержащей %s репозиториев.
ru[2]: Подтвердите удаление группы %s содержащей %s репозиториев.

en: Confirm to delete this ip: %s
ru: Подтвердите удаление ip %s

en: Confirm to delete this pull request
ru: Подтвердите удаление этого pull-request'а

en: Confirm to delete this repository
ru: Подтвердите удаление репозитория

en: Confirm to delete this repository: %s
ru: Подтвердите удаление этого репозитория: %s

en: Confirm to delete this user group: %s
ru: Подтвердите удаление следующей группы пользователей: %s

en: Confirm to delete this user: %s
ru: Подтвердите удаление пользователя %s

en: Confirm to invalidate repository cache
ru: Подтвердите сброс кэша

en: Confirm to lock repository
ru: Подтвердите блокировку репозитория

en: Confirm to pull changes from remote side
ru: Подтвердите скачивание изменений

en: Confirm to remove current statistics
ru: Подтвердите сброс статистики

en: Confirm to unlock repository
ru: Подтвердите снятие блокировки с репозитория

en: Connection security
ru: Безопасность соединения

en: Connection settings
ru: Настройки подключения

en: Contact
ru: Контакты

en: Copy permissions
ru: Права копирования

en: Copy permissions from forked repository
ru: Скопировать привилегии с форкнутого репозитория

en: Create Pull Request
ru: Создать Pull запрос

en: Create new file
ru: Создать файл

en: Create new gist
ru: Создать новую запись

en: Create new pull request
ru: Создать новый Pull запрос

en: Create private gist
ru: Создать приватную запись

en: Create public gist
ru: Создать публичную запись

en: Create repositories
ru: Создать репозитории

en: Create user groups
ru: Создавать группы пользователей

en: Created
ru: Создано

en: Created on
ru: Создано

en: Created repository %s
ru: Репозиторий %s создан

en: Created repository %s from %s
ru: Репозиторий %s создан из %s

en: Created repository group %s
ru: Создана новая группа репозиториев %s

en: Created tag: %s
ru: Создан тег: %s

en: Created user %s
ru: Пользователь %s создан

en: Created user group %s
ru: Создана группа пользователей %s

en: Current IP
ru: Текущий IP

en: Custom hooks
ru: Пользовательские хуки

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Dashboard items
ru: Элементы панели

en: Data error.
ru: Ошибка данных.

en: Date
ru: Дата

en: Default User Permissions
ru: Права по умолчанию

en: Default permissions
ru: Стандартные привилегии

en: Default permissions updated successfully
ru: Стандартные привилегии успешно обновлены

en: Default revision for files page, downloads, whoosh and readme
ru: Ревизия по умолчанию, из которой будет производиться выгрузка файлов при скачивании

en: Default settings updated successfully
ru: Стандартные настройки успешно обновлены

en: Defaults
ru: Значения по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete forks
ru: Удалить fork'и

en: Deleted %s forks
ru: Удалены форки репозитория %s

en: Deleted branch: %s
ru: Удалена ветка: %s

en: Deleted gist %s
ru: Запись gist %s удалена

en: Deleted repository %s
ru: Репозиторий %s удалён

en: Description
ru: Описание

en: Destination repository
ru: Репозиторий назначения

en: Destroy old data
ru: Уничтожить все данные

en: Detach forks
ru: Отсоединить fork'и

en: Detached %s forks
ru: Форки %s отсоединены

en: Detailed compare view
ru: Детальное сравнение

en: Diff to revision
ru: разница с ревизией

en: Disabled
ru: Отключено

en: Don't have an account ?
ru: Нет аккаунта?

en: Download
ru: Скачать

en: Download %s as %s
ru: Скачать %s как %s

en: Download as raw
ru: Скачать в .raw формате

en: Download as zip
ru: Скачать в zip

en: Download diff
ru: Скачать diff

en: Downloads are disabled for this repository
ru: Скачивание отключено в этом репозитории

en: Downloads disabled
ru: Возможность скачивать отключена

en: E-mail Attribute
ru: Атрибут "E-mail"

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit %s
ru: Редактировать %s

en: Edit Permission
ru: Изменить права доступа

en: Edit file
ru: Редактировать файл

en: Edit group
ru: Редактировать группу

en: Edit on branch:%s
ru: Редактировать в ветке: %s

en: Edit on branch:?
ru: Редактировать в ветке:?

en: Edit repository
ru: Редактировать репозиторий

en: Edit repository group
ru: Редактировать группу репозиториев

en: Edit repository group %s
ru: Редактировать группу репозиториев %s

en: Edit user
ru: Редактировать пользователя

en: Edit user group
ru: Редактировать группу пользователей

en: Edited file %s via RhodeCode
ru: Файл %s отредактирован с помощью RhodeCode

en: Editing file
ru: Редактирование файла

en: Editing files allowed only when on branch head revision
ru: Редактирование файлов разрешено только в последней версии ветки

en: Email
ru: E-mail

en: Email address
ru: Почтовый адрес

en: Email addresses
ru: Адрес E-mail

en: Email task created
ru: Письмо поставлено в очередь

en: Email to
ru: Написать E-mail

en: Empty repository
ru: Пустой репозитарий

en: Enable
ru: Включено

en: Enable LDAP
ru: Включить LDAP

en: Enable download menu on summary page.
ru: Включить меню скачивания на странице summary.

en: Enable downloads
ru: Включить скачивание

en: Enable hgsubversion extension
ru: Включить поддержку hgsubversion

en: Enable largefiles extension
ru: Включить поддержку больших файлов

en: Enable locking
ru: Включить блокирование

en: Enable statistics
ru: Включить статистику.

en: Enable statistics window on summary page.
ru: Включить окно статистики на странице summary.

en: Enabled
ru: Включено

en: Enter %(min)i characters or more
ru: Введите не менее %(min)i символов

en: Enter a value %(min)i characters long or more
ru: Введите значение длиной не менее %(min)i символов

en: Enter description of a field
ru: Введите описание поля

en: Enter short label
ru: Введите краткое имя поля

en: Error creating pull request
ru: Произошла ошибка при создании Pull запроса

en: Error creating repository %s
ru: Произошла ошибка при создании репозитория %s

en: Error occurred during commit
ru: Во время фиксации произошла ошибка

en: Error occurred during creation of repository group %s
ru: Произошла ошибка при создании группы репозиториев %s

en: Error occurred during creation of user %s
ru: Произошла ошибка при создании пользователя %s

en: Error occurred during creation of user group %s
ru: Произошла ошибка при создании группы пользователей %s

en: Error occurred during deletion of repository group %s
ru: Произошла ошибка при удалении группы репозиториев %s

en: Error occurred during gist creation
ru: Произошла ошибка во время создания сути

en: Error occurred during hook creation
ru: произошла ошибка при создании хука

en: Error occurred during sending pull request
ru: Произошла ошибка при создании Pull запроса

en: Error occurred during update of defaults
ru: Произошла ошибка при обновлении стандартных настроек

en: Error occurred during update of ldap settings
ru: Произошла ошибка при обновлении настроек LDAP

en: Error occurred during update of permissions
ru: Произошла ошибка во время обновления привелегий

en: Error occurred during update of repository %s
ru: Произошла ошибка во время обновления репозитория %s

en: Error occurred during update of repository group %s
ru: Произошла ошибка при обновлении группы репозиториев %s

en: Error occurred during update of user %s
ru: Произошла ошибка при обновлении пользователя %s

en: Error occurred during update of user group %s
ru: Произошла ошибка при обновлении группы пользователей %s

en: Error occurred during updating application settings
ru: Произошла ошибка при обновлении настроек приложения

en: Error occurred during updating visualisation settings
ru: Произошла ошибка при обновлении настроек визуализации

en: Existing repository?
ru: Существующий репозиторий?

en: Expand diff
ru: Раскрыть сравнение

en: Expires
ru: Истекает

en: Extra fields
ru: Дополнительные поля

en: Failed to remove hook
ru: Не удалось удалить хук

en: Failed to revoke permission
ru: Не удалось отозвать привилегии

en: False
ru: Ложь

en: Feed
ru: Лента новостей

en: File Name
ru: Имя файла

en: File contents
ru: Содержимое файла

en: File diff
ru: Сравнение файлов

en: File is too big to display
ru: Файл слишком большой для отображения

en: File names
ru: Имя файла

en: Filename cannot be inside a directory
ru: Файла нет в каталоге

en: Files
ru: Файлы

en: Files affected
ru: Затронутые файлы

en: First Name
ru: Имя

en: First Name Attribute
ru: Атрибут "Имя"

en: Firstname
ru: Имя

en: Follow
ru: Наблюдать

en: Follow current branch
ru: Отслеживать данную ветку

en: Followers
ru: Наблюдатели

en: Force locking on repository. Works only when anonymous access is disabled
ru: Принудительная блокировка репозитория. Работает только при отключенном доступе для неавторизованных.

en: Forgot password ?
ru: Забыли пароль?

en: Forgot your password ?
ru: Забыли пароль?

en: Fork
ru: Форк

en: Fork have to be the same type as parent
ru: Тип форка будет совпадать с родительским

en: Fork name
ru: Имя форка

en: Fork of
ru: Форк от

en: Fork of %s
ru: Fork от %s

en: Fork repositories
ru: Создавать fork от репозиториев

en: Fork this repository
ru: Форкнуть репозиторий

en: Forked
ru: Форкнуто

en: Forked repository %s as %s
ru: Сделан форк(копия) репозитория %s на %s

en: Forks
ru: Ответвления

en: From IP
ru: С IP

en: General
ru: Главное

en: Gist description ...
ru: Описание...

en: Gists
ru: Gist

en: Git repository
ru: Git репозиторий

en: Global Permissions
ru: Глобальные права доступа

en: Global application settings
ru: Глобальные настройки

en: Go back
ru: Назад

en: Google Analytics code
ru: Код Google Analytics

en: Group
ru: Группа

en: Group "%(group_name)s" already exists
ru: Группа "%(group_name)s" уже существует

en: Group name
ru: Имя группы

en: Group parent
ru: Родительская группа

en: Hello %s
ru: Здравствуйте, %s

en: Hide
ru: Скрыть

en: History
ru: История

en: Home
ru: Домой

en: Home page
ru: Домашняя страница

en: Hooks
ru: Хуки

en: Host
ru: Хост

en: I participate in
ru: Я участвую в

en: IP %s not allowed
ru: IP %s заблокирован

en: Icons
ru: Иконки

en: Ignore white space
ru: Игнорировать пробелы

en: In case a repository was deleted from filesystem and there are leftovers in the database check this option to scan obsolete data in database and remove it.
ru: В случае, если репозитарий был удален из файловой системы, и в базе данных осталась информация относящаяся к нему,  эта опция найдёт устаревшие данные в базе и удалит их.

en: Index build option
ru: Опции создания индекса

en: Inherit default permissions
ru: Наследовать полномочия по умолчаинию

en: Invalid characters (non-ascii) in password
ru: Недопустимые символы (не ascii) в пароле

en: Invalid clone url, provide a valid clone http(s)/svn+http(s) url
ru: Неверная ссылка клонирования, предоставьте действительную ссылку для клонирования - http(s)/svn+http(s).

en: Invalid search query. Try quoting it.
ru: Недопустимый поисковый запрос. Попробуйте заключить его в кавычки.

en: Invalid user group name
ru: Неверное имя группы пользователей

en: Invalidate repository cache
ru: Сбросить кэш репозитория

en: Journal
ru: Журнал

en: Keep it short and to the point. Use a README file for longer descriptions.
ru: Короткое и осмысленное. Для развернутого описания используйте файл README.

en: Key
ru: Ключ

en: Key name can only consist of letters, underscore, dash or numbers
ru: Ключевое имя может только состоять из букв, символа подчеркивания, тире или чисел

en: LDAP Filter
ru: Фильтр LDAP

en: LDAP Search Scope
ru: Область поиска LDAP

en: LDAP administration
ru: администрирование LDAP

en: LDAP settings updated successfully
ru: Настройки LDAP успешно обновлены

en: LDAPS connection
ru: Соединение LDAPS

en: Landing revision
ru: Ревизия для выгрузки

en: Last Change
ru: Последнее изменение

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last Name Attribute
ru: Атрибут "Фамилия"

en: Last Revision
ru: Последняя версия

en: Last committer
ru: Автор последнего commit'а

en: Last login
ru: Последний вход

en: Last modified
ru: Последнее изменение

en: Lastname
ru: Фамилия

en: Latest changes
ru: Последние изменения

en: Lifetime
ru: Срок

en: List of cached values
ru: Список кешированных значений

en: Load file history
ru: Загрузить историю фалов

en: Loading ...
ru: Загрузка...

en: Loading file list...
ru: Загружается список файлов...

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Location
ru: Расположение

en: Location must be relative path and must not contain .. in path
ru: Расположение должно быть относительным путем, и не должно содержать ".." в пути

en: Location where repositories are stored. After changing this value a restart, and rescan is required
ru: Расположение репозитариев сохранено. После изменения расположения необходимо перезагрузить и пересканировать

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Lock repo
ru: Заблокировать репозиторий

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Locking
ru: Блокировка

en: Log In
ru: Войти

en: Log In to %s
ru: Войти в %s

en: Log Out
ru: Выход

en: Log user pull commands
ru: Логировать пользовательские команды получения

en: Log user push commands
ru: Логировать пользовательские команды отправки

en: Login Attribute
ru: Атрибут "Логин"

en: Login now
ru: Авторизоваться сейчас

en: Login to your account
ru: Авторизоваться

en: Manual activation of external account
ru: Ручная активация внешней учетной записи

en: Manually invalidate cache for this repository. On first access repository will be cached again
ru: Ручной сброс кэша репозитория. При первом доступе кэш восстановится.

en: Manually set this repository as a fork of another from the list
ru: Вручную сделать этот репозиторий форком выбранного из списка

en: Mark all read
ru: Пометить прочтённым

en: Marked repo %s as fork of %s
ru: Отмеченный репозиторий %s форком %s

en: Members
ru: Участники

en: Mercurial Extensions
ru: Расширения Mercurial

en: Mercurial repository
ru: Репозиторий Mercurial

en: Meta-Tagging
ru: Метатегирование

en: Mimetype
ru: Тип файла

en: My Account
ru: Мой Аккаунт

en: My Notifications
ru: Мои уведомления

en: My account
ru: Мой аккаунт

en: My permissions
ru: Мои привилегии

en: My private gists
ru: Мои приватные записи

en: My public gists
ru: Мои публичные записи

en: My pull requests
ru: Мои pull-request'ы

en: My repos
ru: Мои репозитории

en: Name
ru: Имя

en: New email address
ru: Новый E-mail

en: New field description
ru: Описание поля

en: New field key
ru: Ключ

en: New field label
ru: Имя поля

en: New gist
ru: Новая запись

en: New ip address
ru: Новый ip-адрес

en: New password
ru: Новый пароль

en: New password confirmation
ru: Подтвердите новый пароль

en: New pull request
ru: Новый pull запрос

en: New user registration
ru: Регистрация нового пользователя

en: Next revision
ru: Следующая ревизия

en: No Files
ru: Файлов нет

en: No actions yet
ru: Действия ещё не производились

en: No changes
ru: Без изменений

en: No changes detected
ru: Изменений не обнаружено

en: No changesets
ru: Нет изменений

en: No changesets yet
ru: Изменений ещё не было

en: No children
ru: Нет дочерних репозиториев

en: No content
ru: Пусто

en: No data loaded yet
ru: Данные пока не загружены

en: No encryption
ru: Без шифрования

en: No entries yet
ru: Записи отсуствуют

en: No filename
ru: Безымянный

en: No files
ru: Нет файлов

en: No files at given path
ru: По заданному пути файлы отсутствуют

en: No matching files
ru: Нет совпадений

en: No members yet
ru: Нет участников

en: No notifications here yet
ru: Уведомлений нет

en: No parents
ru: Родители отсутвуют

en: No permissions defined yet
ru: Права доступа еще не назначены

en: No records found.
ru: Записи не найдены.

en: No repositories found.
ru: Репозитарии не найдены.

en: Non changable ID %s
ru: Неизменяемый ID %s

en: Non-changeable id
ru: Неизменяемый id

en: None
ru: Ничего

en: Not Reviewed
ru: Не просмотрено

en: Not logged in
ru: Не авторизован

en: Nothing
ru: Ничего

en: Nothing here yet
ru: Здесь ничего нет

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Number of items displayed in lightweight dashboard before pagination is shown.
ru: Число показываемых пунктов, показанных в облегчённой приборной панели перед нумерацией страниц.

en: Number of toplevel repositories
ru: Число репозиториев верхнего уровня

en: Open new pull request
ru: Создать новый pull запрос

en: Open new pull request for selected changesets
ru: Открыть новый pull-request для выделенных наборов изменений

en: Opened by me
ru: Открыто мной

en: Optional http[s] url from which repository should be cloned.
ru: Опциональный url http[s], с которого требуется склонировать репозиторий.

en: Optional select a group to put this repository into.
ru: Опционально выбрать группу, в которую поместить данный репозиторий.

en: Optionaly select a group to put this repository into.
ru: Опционально выбрать группу, в которую поместить данный репозиторий.

en: Options
ru: Опции

en: Origin repository
ru: Первоначальный репозиторий

en: Overwrite existing settings
ru: Перезаписать существующие настройки

en: Owner
ru: Владелец

en: Password
ru: Пароль

en: Password Reset
ru: Сброс пароля

en: Password confirmation
ru: Подтверждение пароля

en: Password reset link
ru: Ссылка сброса пароля

en: Password reset link will be send to matching email address
ru: Ссылка для сброса пароля была отправлена на соответствующий E-mail

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Patch diff
ru: Применить разностное исправление (Patch diff)

en: Permission
ru: Привилегия

en: Permission denied
ru: Нет прав

en: Permissions
ru: Привилегии

en: Permissions administration
ru: Управление привилегиями

en: Please enter a login
ru: Пожалуйста, введите логин

en: Please enter a password
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Please enter a valid IPv4 or IpV6 address
ru: Пожалуйста, введите существующий IPv4 или IpV6 адре

en: Please ignore this email if you did not request a new password .
ru: Пожалуйста, проигнорируйте данное сообщение, если вы не запрашивали новый пароль.

en: Port
ru: Порт

en: Prefix
ru: Префикс

en: Preview
ru: Превью

en: Previous revision
ru: Предыдущая ревизия

en: Private
ru: Частный

en: Private Gists for user %s
ru: Приватная запись Gist для пользователя %s

en: Private gist
ru: Приватная запись gist

en: Private repositories are only visible to people explicitly added as collaborators.
ru: Приватные репозитории видны только их участникам

en: Private repository
ru: Частный репозиторий

en: Public
ru: Общедоступный

en: Public Gists
ru: Публичные записи Gist

en: Public Gists for user %s
ru: Публичная запись Gist для пользователя %s

en: Public Journal
ru: Публичный журнал

en: Public gist
ru: Публичная запись gist

en: Public journal
ru: Общедоступный журнал

en: Public repository
ru: Публичный репозиторий

en: Pull Requests
ru: Pull-request'ы

en: Pull changes from remote location
ru: Получить изменения с удалённой стороны

en: Pull request #%s
ru: Pull запрос #%s

en: Pull request #%s opened by %s on %s
ru: Pull-request #%s открыт пользователем %s %s

en: Pull request #%s opened on %s
ru: Pull-request #%s открыт %s

en: Pull request changed status
ru: Статус pull-request'а был изменен

en: Pull request requires a title with min. 3 chars
ru: Заголовок Pull запроса должен быть не менее 3-х символов

en: Pull request reviewers
ru: Рецензенты запросов на внесение изменений Pull request

en: Pull request status
ru: Статус pull-запроса

en: Pull request was closed with status
ru: Pull-request был закрыт со статусом

en: Pull request was reviewed by all reviewers
ru: Запрос на внесение изменений был рассмотрен всеми рецензентами.

en: Pull requests
ru: Запросы pull

en: Pulled from remote location
ru: Обновлено из удалённого репозитория

en: Push new repo
ru: Отправить новый репозиторий

en: Quick start
ru: Быстрый старт

en: RSS journal feed
ru: Лента журнала RSS

en: RSS public journal feed
ru: Общая лента журнала RSS

en: Raw diff
ru: Сравнение без форматирования

en: Re-enter password
ru: Повторите пароль

en: Read
ru: Чтение

en: Readme file from revision %s
ru: Readme файл из ревизии %s

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refs
ru: Ссылки

en: Register disabled
ru: Регистрация отключена

en: Register new user with RhodeCode with auto activation
ru: Регистрация нового пользователя в RhodeCode с автоматической активацией

en: Register new user with RhodeCode with manual activation
ru: Регистрация нового пользователя в RhodeCode с ручной активацией

en: Registration
ru: Регистрация

en: Registration disabled
ru: Регистрация отключена

en: Reindex
ru: Перестроить индекс

en: Rejected
ru: Отклонено

en: Remap and rescan repositories
ru: Переназначение и повторное сканирование

en: Remember me
ru: Запомнить

en: Remote
ru: Удалённый

en: Remote clone
ru: Удаленный клон

en: Remove all elements
ru: Удалить всё

en: Remove from public journal
ru: Удалить из общедоступного журнала

en: Remove this repository
ru: Удалить репозиторий

en: Removed
ru: Удалено

en: Removed email from user
ru: E-mail пользователя удалён

en: Removed ip from user
ru: Ip пользователя удалён

en: Removed repository group %s
ru: Группа репозиториев %s удалена

en: Report a bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Repositories
ru: Репозитории

en: Repositories Group admin access
ru: Группа Репозиториев - администрирование

en: Repositories Group no access
ru: Группа Репозиториев - нет доступа

en: Repositories Group read access
ru: Группа Репозиториев - доступ на чтение

en: Repositories Group write access
ru: Группа Репозиториев - доступ на запись

en: Repositories administration
ru: Администрирование репозиториев

en: Repositories defaults
ru:  Значения по умолчанию

en: Repositories location
ru: Расположение репозитариев

en: Repositories successfully rescanned added: %s ; removed: %s
ru: Репозитории успешно пересканированы, добавлено: %s ; удалено: %s

en: Repository
ru: Репозитарий

en: Repository "%(repo)s" already exists in group "%(group)s"
ru: Репозитарий "%(repo)s" уже существует в группе "%(group)s"

en: Repository %s updated successfully
ru: Репозитарий %s успешно обновлён

en: Repository Group creation disabled
ru: Создание групп репозиториев отключено

en: Repository Group creation enabled
ru: Создание групп репозиториев включено

en: Repository Group permissions updated
ru: Привилегии группы репозиториев обновлены

en: Repository Size
ru: Размер репозитория

en: Repository admin access
ru: Репозитарий - администрирование

en: Repository creation
ru: Создание репозитория

en: Repository creation disabled
ru: Создание репозиториев отключено

en: Repository creation enabled
ru: Создание репозиториев включено

en: Repository forking
ru: Создание форка репозитория

en: Repository forking disabled
ru: Возможность создавать форк репозитория отключена

en: Repository forking enabled
ru: Возможность создавать форк репозитория включена

en: Repository group
ru: Группа репозиториев

en: Repository group admin access
ru: Группа репозиториев - администрирование

en: Repository group no access
ru: Группа Репозиториев - нет доступа

en: Repository group read access
ru: Группа репозиториев - доступ на чтение

en: Repository group with name "%(repo)s" already exists
ru: Группа репозиториев "%(repo)s" уже существует

en: Repository group write access
ru: Группа репозиториев - доступ на запись

en: Repository groups
ru: Группы репозиториев

en: Repository groups administration
ru: Администрирование групп репозиториев

en: Repository has been %s
ru: Репозиторий %s

en: Repository is not locked
ru: Репозиторий не заблокирован

en: Repository locked by %s
ru: Репозитарий заблокирован %s

en: Repository name %(repo)s is disallowed
ru: Имя репозитория %(repo)s запрещено

en: Repository named %(repo)s already exists
ru: Репозитарий %(repo)s уже существует

en: Repository no access
ru: Репозитарий - нет доступа

en: Repository permissions updated
ru: Привилегии репозитория обновлены

en: Repository read access
ru: Репозитарий - доступ на чтение

en: Repository unlocked
ru: Репозиторий разблокирован

en: Repository with name "%(group_name)s" already exists
ru: Репозитарий с  именем "%(group_name)s" уже существует

en: Repository write access
ru: Репозитарий - доступ на запись

en: Require SSL for vcs operations
ru: Запрашивать SSL для операций с VCS

en: Requires hgsubversion library installed. Allows cloning from svn remote locations
ru: Необходимые библиотеки hgsubversion установлены. Разрешено клонировать из svn репозиториев.

en: Rescan option
ru: Опции пересканирования

en: Rescan repositories
ru: Пересканировать репозитории

en: Rescan repositories location for new repositories. Also deletes obsolete if `destroy` flag is checked
ru: Обновить месторасположение хранилищ. Также удалить устаревшие хранилища если флаг "уничтожить все данные" установлен.

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset current statistics
ru: Сбросить статистику

en: Reset my password
ru: Сбросить пароль

en: Reset your password to
ru: Сбросить пароль на

en: Review status
ru: Состояние рассмотрения

en: Revision
ru: Ревизия

en: RhodeCode Administrator
ru: Администратор RhodeCode

en: RhodeCode will require SSL for pushing or pulling. If SSL is missing it will return HTTP Error 406: Not Acceptable
ru: RhodeCode будет запрашивать SSL для таких действий как push или pull. Если SSL не будет получен, то будет возвращена ошибка HTTP Error 406: Not Acceptable

en: START_TLS on LDAP connection
ru: Использовать START_TLS при соединении по LDAP

en: Save
ru: Сохранить

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Search
ru: Поиск

en: Search file list
ru: Искать файлы

en: Search in
ru: Искать в

en: Search in all repositories
ru: Искать по всем репозиториям

en: Search in repositories
ru: Искать в репозитариях

en: Search repository
ru: Искать в репозитории: %s

en: Search settings
ru: Настройки поиска

en: Search term
ru: Искать термин

en: Search truncated
ru: Поиск усечен

en: Select this option to allow repository creation for this user
ru: Опция разрешает пользователю создавать репозитарии

en: Select this option to allow repository forking for this user
ru: Выберите эту опцию чтобы разрешить данному пользователю создавать fork'и репозиториев

en: Select this option to allow user group creation for this user
ru: Опция разрешает пользователю создавать группы пользователей

en: Select to inherit permissions from %s settings. With this selected below options does not apply.
ru: Выберите, чтобы унаследовать права из настроек %s. В этом случае опции ниже не будут применены.

en: Selection link
ru: Ссылка выбора

en: Send
ru: Отправить

en: Send pull request
ru: Отправить pull запрос

en: Server instance: %s
ru: Экземпляр сервера: %s

en: Set
ru: Набор

en: Set as fork of
ru: Сделать форком от

en: Set or revoke permission to all children of that group, including non-private repositories and other groups
ru: Назначить или отозвать привилегии всем в группе, включая общедоступные репозитории и другие группы.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings administration
ru: Администрирование настроек

en: Show
ru: Показать

en: Show Pull Requests
ru: Показать Pull запросы

en: Show RhodeCode version
ru: Отображать версию RhodeCode

en: Show annotation
ru: Показать примечание

en: Show as raw
ru: Показать без форматирования

en: Show at revision
ru: показать в ревизии

en: Show by ID
ru: Показать по ID

en: Show by Name
ru: Показать по имени

en: Show closed pull requests
ru: Отображать закрытые pull-request'ы

en: Show file at initial version in this repo
ru: Показать исходную версию файла в данном репозитории

en: Show file at latest version in this repo
ru: Показать последнюю версию файла в данном репозитории

en: Show full diff
ru: Показать полный diff

en: Show full diff for this file
ru: Показать полный diff для этого файла

en: Show full history
ru: Показать полную историю

en: Show inline comments
ru: Показать комментарии в строках

en: Show more
ru: Показать еще

en: Show notification
ru: Показать уведомление

en: Show public gists
ru: Показать публичные записи

en: Show recent activity
ru: Показать последнюю активность

en: Show repository size after push
ru: Показывать размер репозитория после отправки

en: Show selected changeset __S
ru: Показать выбранный набор изменений: __S

en: Show selected changesets __S -> __E
ru: Показать выбранные наборы изменений: __S -> __E

en: Show source
ru: Показать исходный код

en: Show white space
ru: Отображать пробелы

en: Showing %s commit | Showing %s commits
ru[0]: Показать %s коммит
ru[1]: Показать %s коммита
ru[2]: Показать %s коммитов

en: Showing a huge diff might take some time and resources
ru: Отображение слишком большого diff'а может занять длительное время

en: Shows or hides displayed version of RhodeCode in the footer
ru: Показать или скрыть версию RhodeCode в нижней части страницы

en: Sign In
ru: Войти

en: Sign Up
ru: Вступить

en: Sign Up to
ru: Вступить в

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: Size
ru: Размер

en: Source
ru: Исходный код

en: Special
ru: Специальный

en: Start following this repository
ru: Наблюдать за репозиторием

en: Started following -
ru: Наблюдать за репозиторием

en: Statistics
ru: Статистика

en: Statistics are disabled for this repository
ru: Статистические данные отключены для этого репозитария

en: Stats gathered
ru: Полученная статистика

en: Stats gathered:
ru: Полученная статистика:

en: Status change -> %s
ru: Изменение статуса -> %s

en: Status change on pull request #%s
ru: Изменение статуса Pull запрос #%s

en: Still not reviewed by
ru: Еще не рассмотренный

en: Stop following this repository
ru: Отменить наблюдение за репозиторием

en: Stylify recognised metatags:
ru: Stylify распознал метатеги:

en: Submitting...
ru: Применение...

en: Subscribe to %s atom feed
ru: Подписаться на ленту Atom %s

en: Subscribe to %s rss feed
ru: Подписаться на ленту RSS %s

en: Successfully committed to %s
ru: Изменения применены в %s

en: Successfully deleted pull request
ru: Pull запрос успешно удалён

en: Successfully deleted user
ru: Пользователь успешно удалён

en: Successfully deleted user group
ru: Группа пользователей успешно удалена

en: Successfully opened new pull request
ru: Pull запрос создан успешно

en: Summary
ru: Общие сведения

en: Switch To
ru: Переключиться на

en: Switch repository
ru: Переключить репозиторий

en: System Info and Packages
ru: Информация о системе и пакеты

en: Tag %s
ru: Метка %s

en: Tags
ru: Метки

en: Target group cannot be the same
ru: Целевая группа не может быть такой же

en: Test Email
ru: Тестовый E-mail

en: The LDAP Login attribute of the CN must be specified - this is the name of the attribute that is equivalent to "username"
ru: Для входа по LDAP должно быть указано значение аттрибута CN - это эквивалент имени пользователя

en: The changeset status was changed to
ru: Состояние набора изменений изменено на

en: The network size (bits) must be within the range of 0-32 (not %(bits)r)
ru: Значение маски подсети должно быть в пределах от 0 до 32 (%(bits)r - неверно)

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
ru: Запрос не распознан сервером из-за неправильного синтаксиса.

en: The resource could not be found
ru: Ресурс не найден

en: The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.
ru: Сервер не может выполнить запрос, из-за неправильного условия в запросе

en: There are no bookmarks yet
ru: Закладок ещё нет

en: There are no branches yet
ru: Ветки ещё не созданы

en: There are no changes yet
ru: Изменений ещё нет

en: There are no changesets yet
ru: Ещё не было изменений

en: There are no downloads yet
ru: Скачиваний ещё нет

en: There are no files yet %s
ru: Отсутствуют файлы %s

en: There are no forks yet
ru: Форки ещё не созданы

en: There are no gists yet
ru: Записи Gist отсутствуют

en: There are no repository groups yet
ru: Группы репозиториев еще не созданы

en: There are no tags yet
ru: Метки отсутсвуют

en: There are no user groups yet
ru: Группы пользователей еще не созданы

en: There is no index to search in. Please run whoosh indexer
ru: Индексы отсутствуют. Пожалуйста, запустите индексатор.

en: This e-mail address is already taken
ru: Этот E-mail уже занят

en: This group contains %s repositores and cannot be deleted
ru: Данная группа содержит %s репозитариев и не может быть удалена

en: This group contains %s subgroups and cannot be deleted
ru: Группа содержит в себе %s подгрупп и не может быть удалён

en: This is a notification from RhodeCode.
ru: Это уведомление от RhodeCode

en: This is not a valid path
ru: Этот путь ошибочен

en: This repository is has been locked by %s on %s
ru: Репозиторий заблокировал %s в %s

en: This repository will be renamed in a special way in order to be unaccesible for RhodeCode and VCS systems. If you need to fully delete it from file system please do it manually
ru: Этот репозитарий будет переименован таким образом, чтобы сделать его недоступным для RhodeCode и систем управления версиями. Если вам необходимо полностью удалить его из файловой системы, пожалуйста, сделайте это вручную

en: This username or user group name is not valid
ru: Данное имя пользователя или группы пользователей недопустимо

en: Tip
ru: Подсказка

en: Title
ru: Заголовок

en: Token mismatch
ru: Несовпадение токенов

en: Trending files
ru: Популярные файлы

en: True
ru: Истина

en: Type
ru: Тип

en: Type of repository to create.
ru: Тип создаваемого репозитория.

en: Unable to activate ldap. The "python-ldap" library is missing.
ru: Невозможно использовать LDAP. Библиотека "python-ldap" недоступна.

en: Unauthorized access to resource
ru: Несанкционированный доступ к ресурсу

en: Under Review
ru: На рассмотрении

en: Unfollow
ru: Не наблюдать

en: Unknown archive type
ru: Неизвестный тип архива

en: Unknown revision %s
ru: Неизвестная версия %s

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Unlock locked repo
ru: Разблокировать репозиторий

en: Unlocked
ru: Разблокировано

en: Update after clone
ru: Обновлять после клонирования

en: Update repository after push (hg update)
ru: Обновлять репозиторий после отправки (hg update)

en: Updated VCS settings
ru: Обновлены настройки VCS

en: Updated application settings
ru: Обновленные параметры настройки приложения

en: Updated hooks
ru: Обновлённые хуки

en: Updated permissions
ru: Обновлены привилегии

en: Updated repository group %s
ru: Группа репозиториев %s обновлена

en: Updated repository visibility in public journal
ru: Видимость репозитория в публичном журнале обновлена

en: Updated user group %s
ru: Группа пользователей %s обновлена

en: Updated visualisation settings
ru: Настройки визуализации обновлены

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Use @username inside this text to send notification to this RhodeCode user
ru: Используйте @имя_пользователя в тексте, чтобы отправить оповещение указанному пользователю RhodeCode

en: Use repository extra fields
ru: Использовать дополнительные поля в репозиториях

en: User Group creation disabled
ru: Создание групп пользователей отключено

en: User Group creation enabled
ru: Создание групп пользователей включено

en: User Group permissions updated
ru: Привилегии группы пользователей обновлены

en: User Registration with automatic account activation
ru: Регистрация пользователя с автоматической активацией

en: User Registration with manual account activation
ru: Регистрация пользователя с ручной активацией учётной записи

en: User group
ru: Группа пользователей

en: User group "%(usergroup)s" already exists
ru: Группа пользователей "%(usergroup)s" уже существует

en: User group admin access
ru: Группа пользователей - администрирование

en: User group creation
ru: Создание групп пользователей

en: User group no access
ru: Группа пользователей - нет доступа

en: User group read access
ru: Группа пользователей - доступ на чтение

en: User group write access
ru: Группа пользователей - доступ на запись

en: User groups
ru: Группы пользователей

en: User groups administration
ru: Администрирование групп пользователей

en: User updated successfully
ru: Пользователь успешно обновлён

en: UserGroups
ru: Группы пользователей

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username "%(username)s" already exists
ru: Пользователь с именем "%(username)s" уже существует

en: Username "%(username)s" is forbidden
ru: Имя "%(username)s" отклонено

en: Username %(username)s is not valid
ru: Имя "%(username)s" недопустимо

en: Username may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character or underscore
ru: Имя пользователя может содержать только буквы, цифры, символы подчеркивания, точки и тире; а так же должно начинаться с буквы, цифры либо с символа подчеркивания

en: Users
ru: Пользователи

en: Users administration
ru: Администрирование пользователей

en: Using
ru: Используется

en: VCS settings
ru: Настройки VCS

en: Value cannot be an empty list
ru: Значение не может быть пустым списком

en: View
ru: Просмотр

en: View this user here
ru: Подробнее о пользователе

en: Visualisation settings
ru: Настройки визуализации

en: Watched
ru: Просмотрено

en: We received a request to create a new password for your account.
ru: Мы отправили запрос на создание нового пароля для вашего аккаунта.

en: Web
ru: Веб

en: Whoosh indexing
ru: Индексация Whoosh

en: Whoosh reindex task scheduled
ru: Запланирована переиндексация базы Whoosh

en: Write
ru: Запись

en: Write a short description on this pull request
ru: Написать короткое писание по этому запросу

en: You can generate it by clicking following URL
ru: Вы можете заново сгенерировать его, перейдя по следующей ссылке

en: You can't Edit this user since it's crucial for entire application
ru: Вы не можете редактировать пользователя, поскольку это критично для работы всего приложения

en: You can't edit this user
ru: Вы не можете редактировать данного пользователя

en: You can't edit this user since it's crucial for entire application
ru: Вы не можете изменить данные пользователя, поскольку это критично для работы всего приложения

en: You can't remove this user since it's crucial for entire application
ru: Вы не можете удалить пользователя, поскольку это критично для работы всего приложения

en: You don't have permission to view this page
ru: У вас нет прав для просмотра этой страницы

en: You don't have permissions to create a group in this location
ru: У Вас нет прав создавать группу в этом месте

en: You don't have permissions to create repository in this group
ru: У вас нет прав создания репозиториев в этой группе

en: You have admin right to this group, and can edit it
ru: Вы имеете администраторские права на эту группу и можете редактировать её

en: You have successfully registered into RhodeCode
ru: Регистрация в RhodeCode прошла успешно

en: You need to be a registered user to perform this action
ru: Вы должны быть зарегистрированным пользователем, чтобы выполнить это действие

en: You need to be a signed in to view this page
ru: Страница доступна только авторизованным пользователям

en: You need to be logged in to comment.
ru: Вам необходимо авторизоваться, чтобы оставлять комментарии

en: You will be redirected to %s in %s seconds
ru: Вы будете посланы на %s через %s секунд

en: Your account is disabled
ru: Ваш аккаунт выключен

en: Your account must wait for activation by administrator
ru: Ваш аккаунт ожидает модерации

en: Your account was updated successfully
ru: Ваша учетная запись успешно обновлена

en: Your account will be activated right after registration
ru: Ваш аккаунт будет активирован сразу после регистрации

en: Your new RhodeCode password:%s
ru: Ваш новый пароль от RhodeCode: %s

en: Your new password
ru: Ваш новый пароль

en: Your password reset link was sent
ru: Ссылка для сброса пароля отправлена

en: Your password reset was successful, new password has been sent to your email
ru: Сброс пароля прошел успешно, новый пароль был отправлен на ваш email

en: [Mention]
ru: [Упоминание]

en: [closed] pull request for
ru: [закрыт] Pull запрос

en: [commented] on pull request for
ru: [прокомментировано] в запросе на внесение изменений для

en: [commented] on revision in repository
ru: [комментировано] в версии в репозитории

en: [committed via RhodeCode] into repository
ru: [commit с помощью RhodeCode] в репозитории

en: [created] repository
ru: [создан] репозиторий

en: [created] repository as fork
ru: [создан] репозиторий как форк

en: [created] user
ru: [создан] пользователь

en: [created] user group
ru: [создана] группа пользователей

en: [delete] repository
ru: [удален] репозиторий

en: [deleted] repository
ru: [удален] репозиторий

en: [downloaded] archive from repository
ru: [загружен] архив из репозитория

en: [forked] repository
ru: [форкнут] репозиторий

en: [pulled from remote] into repository
ru: [получено из удаленного] в репозитории

en: [pulled] from
ru: [получено] из

en: [pushed] into
ru: [отправлено] в

en: [started following] repository
ru: [добавлен в наблюдения] репозиторий

en: [stopped following] repository
ru: [удалён из наблюдения] репозиторий

en: [updated] repository
ru: [обновлён] репозиторий

en: [updated] user
ru: [обновлён] пользователь

en: [updated] user group
ru: [обновлена] группа пользователей

en: admin
ru: администратор

en: and
ru: и

en: annotation
ru: аннотация

en: apply to children
ru: применить к дочерним

en: cannot create new union repository
ru: не возможно создать объединённый репозитарий

en: commit
ru: правка

en: commits
ru: правки

en: compare view
ru: сравнение

en: confirm to show potentially huge diff
ru: Подтвердите необходимость показа огромного списка сравнения

en: created
ru: создал

en: default
ru: по-умолчанию

en: del
ru: удалить

en: delete
ru: удалить

en: e-mail "%(email)s" does not exist.
ru: "%(email)s" не существует

en: edit
ru: редактировать

en: enable
ru: включить

en: file added
ru: файл удалён

en: file changed
ru: файл изменён

en: file removed
ru: файл удалён

en: files
ru: файлы

en: files added
ru: файлы добавлены

en: files changed
ru: файлы изменены

en: files removed
ru: файлы удалены

en: filter
ru: фильтр

en: forever
ru: навсегда

en: fork name %s
ru: имя форка %s

en: in %s
ru: в %s

en: in %s and %s
ru: в %s и %s

en: invalid clone url
ru: неверный URL

en: invalid password
ru: неверный пароль

en: invalid user name
ru: неверное имя пользователя

en: journal
ru: журнал

en: journal filter...
ru: Фильтр журнала...

en: just now
ru: прямо сейчас

en: latest tip
ru: последняя версия

en: loading...
ru: Загрузка...

en: member
ru: участник

en: members
ru: участники

en: merge
ru: свести

en: never
ru: никогда

en: new file
ru: новый файл

en: no permission to create repository in root location
ru: нет прав создания репозиториев в корне

en: none
ru: ничего

en: on line %s
ru: на строке %s

en: or
ru: или

en: owner
ru: владелец

en: private repository
ru: приватный репозиторий

en: public journal
ru: общедоступный журнал

en: quick filter...
ru: быстрый фильтр...

en: read
ru: читать

en: remove
ru: удалить

en: rename
ru: переименовать

en: repositories
ru: репозитарии

en: reviewer
ru: рецензент

en: revisions
ru: версии

en: revoke
ru: отозвать

en: save
ru: сохранить

en: showing %d out of %d revision | showing %d out of %d revisions
ru[0]: Показано %d из %d ревизий
ru[1]: Показано %d из %d ревизий
ru[2]: Показаны %d из %d ревизий

en: this repository has %s fork | this repository has %s forks
ru[0]: данный репозиторий имеет %s копию
ru[1]: данный репозиторий имеет %s копии
ru[2]: данный репозиторий имеет %s копий

en: top level
ru: верхний уровень

en: use / to separate directories
ru: используйте / для разделения директорий

en: user "%s" still owns %s repositories and cannot be removed. Switch owners or remove those repositories. %s
ru: пользователь "%s" является владельцем репозиториев %s и поэтому не может быть удалён. Смените владельца или удалите данные репозитории. %s

en: user group name may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character
ru: имя группы пользователей может содержать только буквы, цифры, символы подчеркивания, точки и тире; а так же должно начинаться с буквы или цифры

en: users
ru: пользователи

en: with
ru: с

en: with subrepos
ru: с дочерними репозиториями

en: write
ru: записывать
